MARTIAL

Lot 362
Estimation :
800 - 1200 EUR
Résultat : 626EUR
MARTIAL
MARTIAL. Marci Valerii Martialis poete venustissimi ac festiuissimi Epigram. libri magna diligentia nuperrime castigati : adiectis doctissimis Commentarijs illustrium virorum Domitij Chalderini atq[ue] Georgij Merulae i[n] quibus græci authores passim citantur : additus est ornatissimus atq[ue] copiosissimus index omnium dictionum scitu dignaru[m] quae in hoc opere co[n]tinent[ur] : accedunt his omnibus co[m]plura adnotame[n]ta, ex Angelo Politiano alijsq[ue] praesta[n]tissimis viris excerpta, ac ipsius Authoris vita ab eruditissimo viro Petro crinito fidelissime collecta : habes prætera candide lector singulis librorum exordijs speciosissimas figuras (quas historias vocant) magna industria prepositas non modicum vniuerso operi orname[n]tum afferentes. Veneunt hi libri Lugduni vbi nuperrime optimis ac pulcherrimis characteribus excusi, et q[ui] diligentissime repositi fuere i[n] officina honesti viri Romani Morin bibliopole in vico Mercuriali. In fine :. Lugduni excusi in edibus Johannis moylin al's de cambray. Sumptu bonesti viri Romani morin bibliopole. Anno a virginis partu 1522, die quarto mensis Aprile. in-4 plein vélin du XVII° siècle (petits manques de peau au second plat). Titre rouge et noir dans un encadrement gravé sur bois. 14 ff. nb.c.-181 ff. chif I-CLXXXI + 2 ff. n.c. Nombreuses gravures sur bois dans le texte. Coin inf. du papier du titre réparé, tache en marge des derniers ff. avec renfort de papier au verso de la dernière page (blanc). Précieux exemplaire qui a appartenu à Fray Miguel de Quiros, cistercien, mathématicien et généalogiste, abbé de la Junquera et visiteur général de l'ordre. Il a ajouté à l'encre sur le titre : Additi sunt numeri pro quo-libet cuiusuis epigra(m)matis co(m)mentario fa-cilius inveniendio, Opera Fr. Miguel de Quiros. Le corps de l'ouvrage renferme de nombreuses notes marginales à l'encre.
Mes ordres d'achat